Mężczyźni zapuszczający brody zazwyczaj chcą, by były one bujne i piękne. Wielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że włosy, również te tworzące brodę, wymagają specjalnej pielęgnacji. Stosują oni więc różnego rodzaju olejki i balsamy do brody, jednak myją je zwykłymi żelami pod prysznic lub szamponami. To spory błąd. Tego typu kosmetyki mogą brodzie po prostu zaszkodzić. Warto kupić specjalny szampon do mycia brody, który zapewni jej odpowiednią pielęgnację. Dlaczego? Sprawdź!

Potrzeby cery

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że cera i broda mają zupełnie inne potrzeby niż skóra głowy (i włosy). Szampon do brody nie tylko oczyszcza skórę i zarost w tym miejscu, ale też odżywia je i nawilża. Jest też delikatniejszy niż zwykły szampon, w związku z czym z powodzeniem może być używany codziennie. Skład szamponu do brody tworzony jest tak, by zapobiegał przesuszaniu się skóry brody, pojawianiu się wyprysków i niekontrolowanemu łuszczeniu się skory. Aby mieć pewność, że dany szampon do brody pielęgnuje ją, zamiast niepotrzebnie obciążać, lepiej sięgnąć po produkt z hurtowni barberskiej niż z sieciowej drogerii. Niestety większość kosmetyków drogeryjnych ma swoim składzie różnego rodzaju barwniki, aromaty i wypełniacze, które mogą powodować alergie, problemy z cerą, lub negatywnie wpływać na wygląd brody. Wybierając kosmetyk słabej jakości, można narazić się nawet na stany zapalne skóry, których wyleczenie będzie wymagało… zgolenia brody.

Skład szamponu do brody: czego unikać?

Przed zakupem szamponu do brody warto dokładnie przeczytać jego skład. Im bardziej naturalny jest kosmetyk, tym lepiej! Dobry szampon do brody nie powinien zawierać barwników, alkoholu i parabenów.

W składzie powinna znaleźć się substancja działająca przeciwzapalnie i tonizująco, np. ekstrakt z żywicy mukul. Pożądany jest tymianek, który poprawia krążenie w cerze i tym samym sprzyja wzrostowi włosów oraz łopian, który ma właściwości naprawcze, jeśli chodzi o skórę głowy. W szamponach do brody często można znaleźć cytrynę lub inne cytrusy. Dodają one brodzie blasku i sprawiają, że szampony mają świeży odcień zapachu.